V roce 2002 oslovil Ústav pro národní kulturu krajské odbory kultury a obce, aby v zájmu péče o národní kulturu byl vyzvednut odkaz kulturních osobností, které jsou svým významem nadregionální, národní. Zároveň bylo vysloveno přání, aby byly podpořeny umělecké obory s těmito osobnostmi spojené. V našem regionu se zapsal jako významná osobnost národní umělec profesor PhDr. František Lýsek, Dr.Sc. – učitel, sbormistr, metodik hudební výchovy, sběratel lašských lidových písní.
Realizací této myšlenky se nejdříve zabývalo Zastupitelstvo městského obvodu Proskovice a úzká skupina kulturních pracovníků regionu. Zastupitelstvo rozhodlo umístit na budovu proskovické základní školy pamětní desku, kterou zhotovil akad. sochař Miroslav Rybička.
Tehdy vznikl za účasti starostů a kulturních komisí sousedních obcí návrh uspořádat festival ,na němž se budou prezentovat současné dětské i dospělé pěvecké sbory a národopisné soubory regionu, a to v Proskovicích – rodišti Fr. Lýska , v Jistebníku – v obci Jistebnických zpěváčků a ve Staré Vsi nad Ondřejnicí -sídlu SLPT Ondřejnica, který zpracovává Lýskem sesbírané lašské lidové písně.1. ročník FPFL proběhl v roce 2004. Počínaje tímto rokem se koná festival každoročně s finanční podporou Moravskoslezského kraje, pořádajících obcí a sponzorů.
Z podnětu festivalu vzniklo pak unikátní Sousoší Jistebnických zpěváčků na návsi v Jistebníku, jako připomínka mimořádného vkladu zpěváčků životu a hudbě. Jeho autorem je opět akad. sochař Miroslav Rybička.
„Festival Poodří Františka Lýska se hlásí k osobnosti sbormistra Františka Lýska, který navždy změnil tvářnost dětského sborového zpěvu tím, že vyvedl děti na koncertní pódia doma i v zahraničí, získal pro ně skladby významných skladatelů a zahájil tak cestu za uměleckými parametry dětského sborového zpěvu. Rozhlasovými relacemi s nácvikem sborových skladeb inspiroval v minulém století učitele k zakládání školních pěveckých sborů. V aktivním zpěvu a ve školních sborech spatřoval základ rozvoje hudebnosti národa, jeho národní identity a estetické kultivace. Byl v neustálém kontaktu s dětmi a mládeží, jeho odborné studie vysoce oceňují hudební činnosti pro rozvoj časově prostorového chápání, muzikality a všeobecné inteligence. Lýskovu pracovitost dokládá rámcová statistika, v níž se uvádí přes 1400 veřejných rozhlasových a televizních relací, 4 samostatné filmy ,18 gramofonových desek se skladbami 40 autorů ,50 vlastních úprav lidových písní. Lýskovy sbory provedly přes 1200 skladeb různých stylových období, z toho 400 rukopisů. Tohoto zaměření je i 100 příspěvků ve sbornících a 20 knižně vydaných titulů. Všechny uvedené prezentace nejsou schopny zachytit lidský profil profesora Lýska, např. permanentní úsilí o uměleckou interpretaci sborové literarury, obhajobu vlastních ověřených metod práce s dětskými zpěváky a také vytrvalý boj o předmět hudební výchova v základním školství i ve vysokoškolském studiu.“ (Citováno z odborného pojednání Prof. PhDr. Aleny Burešové, CSc.)
Sborový zpěv má v našem kraji velkou tradici. V Moravskoslezském kraji pracuje 70 registrovaných pěveckých sborů – ženských, mužských, smíšených. Dětských pěveckých sborů je téměř dvojnásobek. Jejich úroveň je různá, záleží samozřejmě na podmínkách každého z nich. V okresech Ostrava, Frýdek Místek, Nový Jičín je dětský sborový zpěv pěstován hlavně na úrovni základních a středních škol, v základních uměleckých školách a v poslední době v nově vznikajících sborových studiích. Všechny mají odborné vedení – vysokoškolsky vzdělané pedagogy v oboru hudební výchova nebo sbormistrovství.